Изтегляне на MySQL:
Всички файлове за изтегляне за MySQL можете да намерите в MySQL Downloads. Изберете версията на MySQL сървър която предпочитате, въведете колкото може по-точна информация относно платформата, която искате.
Инсталиране на MySQL на Linux / UNIX
Препоръчителният начин за инсталиране на MySQL на система Linux е чрез RPM. MySQL AB дават следните RPM's на разположение за изтегляне на своя уеб сайт:
MySQL - MySQL сървъра на базата данни, която управлява бази данни и таблици, контролира достъпа на потребители, и обработва SQL заявки.
MySQL-client - програмата MySQL клиент, дава възможност да се свърже и взаимодейства със сървъра.
MySQL-devel - Библиотеки и заглавни файлове, които биват полезни при съставянето на други програми, които използват MySQL.
MySQL-shared - споделени библиотеки за MySQL клиента.
MySQL-bench - Бенчмарк и тестване на производителните инструменти за MySQL сървъра на базата данни.
В MySQL RPM's изброени тук всички са изградени върху една система SuSE Linux, но те обикновено работят и на други Linux платформи без затруднения.
След като вече сте приключили с изтеглянето е време за инсталацията следвайте следните стъпки, за да продължим с инсталация:
Влезте в системата, използвайки "root user".
Отидете в директорията, където се съдържат RPM's:
Инсталирайте MySQL сървър на база данни от изпълнението на следната команда. Не забравяйте да замени името на файла в курсив с името на файла на вашия RPM.
Инсталирайте MySQL сървъра за бази данни като съкратите (execute) следната команда.
Не забравяйте да смените частите от текста които са в червен цвят с името на файла на вашия RPM (това ще важи от сега до края на урока.)
[root@host]# rpm -i MySQL-5.0.9-0.i386.rpm
Горе посочената команда отговаря за инсталирането на MySQL сървър, създава потребител на MySQL, създаване на необходимата конфигурация и стартиране на MySQL сървъра автоматично.
Можете да намерите всички MySQL свързани двоични файлове в /usr/bin и /usr/sbin. Всички таблици и бази данни ще бъдат създадени в директорията /var/lib/mysql.
Тази стъпка не е задължителна, но ви препоръчваме да инсталирате останалите RPM's по същия начин:
[root@host]# rpm -i MySQL-client-5.0.9-0.i386.rpm
[root@host]# rpm -i MySQL-devel-5.0.9-0.i386.rpm
[root@host]# rpm -i MySQL-shared-5.0.9-0.i386.rpm
[root@host]# rpm -i MySQL-bench-5.0.9-0.i386.rpm
Инсталиране на MySQL на Windows:
Инсталацията за Windows вече е много лесна за всички версии особено след като в повечето MySQL архиви се съдържа инсталационен файл затова просто изтеглете архива, разархивирайте го в директория по ваш избор, и стартирайте setup.exe.
Инсталатора setup.exe ще ви напътства по време на инсталацията почти няма какво да объркате и директорията която ще зададе по подразбиране е C:\mysql.
Тествайте сървъра чрез "разпалване" (firing) от командния ред за първи път. Отидете на местоположението на Mysqld сървъра, което вероятно е C:\mysql\bin , и напишете :
mysqld.exe --console
ЗАБЕЛЕЖКА: Ако използвате NT, трябва да използвате Mysqld-nt.exe вместо mysqld.exe
Ако всичко е минало добре, ще видите някои съобщения за стартиране и InnoDB. В противен случай е възможно имате проблем с разрешения (permissions). Уверете се, че директорията в която съхранявате данните е достъпна за който и да е потребител (вероятно MySQL) под който базите данни се изпълняват..
MySQL няма да се добави в старт менюто ви, и няма особено удобен начин да спрете сървъра ето защо, преди да стартирате сървъра чрез изпълнение на Mysqld изпълним файл, трябва да се уверите, че използвате програма като mysqladmin,Task Manager,Task List и др..
Проверка на успешна инсталация на MySQL:
След MySQL е инсталиран успешно, базовите таблици са инициализирани, и сървърът е стартирал, можете да се уверите, че всичко работи както трябва чрез няколко прости тестове.
Използвайте помощната програма mysqladmin за да видите статуса на сървъра:
Използвайте mysqladmin binary за да проверите версията на сървъра. Това binary можете да намерите в /usr/bin за linux и в C:\mysql\bin за windows.
[root@host]# mysqladmin --version
В Linux тази команда води до следния резултат :
mysqladmin Ver 8.23 Distrib 5.0.9-0, for redhat-linux-gnu on i386
. Тя може да бъде разнообразна в зависимост от вашата инсталация:
Ако не получите такова съобщение, тогава може да има някакъв проблем в инсталацията и ще се нуждаете от преинсталация или помощ.
Изпълнение (Execute) на прости SQL команди, използващи MySQL Client:
Можете да се свържете със своят MySQL server като използвате MySQL Client и долопоказаната MySQL команда.
[root@host]# mysql
На този етап не ви е нужна парола защото по подразбиране това поле е оставено празно!
Отговорът трябва да съдържа mysql>prompt. Сега, вие сте свързани с MySQL сървър и можете да изпълните всички командати SQL в MySQL> prompt, както следва:
mysql> SHOW DATABASES;
+----------+
| Database |
+----------+
| mysql |
| test |
+----------+
2 rows in set (0.13 sec)
Стъпки след инсталация :
MySQL "плава" без парола за "root" mysql потребителя. След като приключите с инсталацията и успешно сте инсталирали базите данни и client-a, вие трябва да зададете парола на "root" поребителя което става със следната команда :
[root@host]# mysqladmin -u root password "new_password";
От сега нататък за да осъществите връзка с вашия MySQL сървър трябва да използвате тази команда :
[root@host]# mysql -u root -p
Enter password:*******
Можете да използвате и съкратена команда вместо да стигате до директорията наново всеки, тя би изглеждала ето така :
export PATH=$PATH:/usr/bin:/usr/sbin
Стартиране на MySQL със зареждане на Windows:
Ако искате да стартирате MySQL сървъра заедно със стартирането на Windows уверете се, че следния запис присъства в /etc/rc.local файлът.
/etc/init.d/mysqld start
Също трябва да имате mysqld binary в /etc/init.d/ директорията.
|